Skriv in dig på Arbetsförmedlingen den första arbetslösa dagen. Man gör det på arbetsformedlingen.se Det går inte att göra retroaktivt.
Ansök om a-kassa i Mina sidor. Fyll i Ansökan om ersättning och ladda upp intyg i Mina sidor.
Registrera bankkonto. Klicka in på swedbank.se/kontoregister och anmäl vilket konto du vill ha pengarna utbetalda till. Då slipper du en avi som kostar pengar att lösa ut.
Fyll i månadsansökan. För varje kalendermånad man varit helt eller delvis arbetslös fyller man i en månadsansökan i Mina sidor. Det är den formella ansökan om pengar. En månadsansökan får inte vara äldre än tre månader.
Fyll i aktivitetsrapporten. I början av varje månad (senast den 14:e) fyller man i en aktivitetsrapport på arbetsformedlingen.se där man redovisar sitt jobbsökande.
Alla a-kassor har samma regler för ersättning. Vilka intyg man skickar in förutom Ansökan om ersättning och Arbetsgivarintyg beror lite på vad man har gjort innan man blev arbetslös. Här kan man läsa mer om detta:
- Skriv in dig på Arbetsförmedlingen den första arbetslösa dagen. Man gör det på arbetsformedlingen.se Det går inte att göra retroaktivt.
- Ansök om a-kassa i Mina sidor. Fyll i Ansökan om ersättning och ladda upp intyg i Mina sidor.
- Registrera bankkonto. Klicka in på swedbank.se/kontoregister och anmäl vilket konto du vill ha pengarna utbetalda till. Då slipper du en avi som kostar pengar att lösa ut.
- Fyll i månadsansökan. För varje kalendermånad man varit helt eller delvis arbetslös fyller man i en månadsansökan i Mina sidor. Det är den formella ansökan om pengar. En månadsansökan får inte vara äldre än tre månader.
- Fyll i aktivitetsrapporten. I början av varje månad (senast den 14:e) fyller man i en aktivitetsrapport på arbetsformedlingen.se där man redovisar sitt jobbsökande.
Alla a-kassor har samma regler för ersättning. Vilka intyg man skickar in förutom Ansökan om ersättning och Arbetsgivarintyg beror lite på vad man har gjort innan man blev arbetslös. Här kan man läsa mer om detta:Vänliga hälsningar, Anna