Halvtidsarbete samt arbetssökande

Jag har varit sjukskriven 50% och arbetat 50% med en bruttolön på ca 20000kr/månad (för mina 50% arbete. Hade varit 40000kr/månad om jag arbetade heltid). Jag blir nu utförsäkrad från försäkringskassan och därmed arbetssökande på 50% och arbetar 50%. Hur mycket i ersättning kan jag får från A-kassan? Jag är medveten om reglerna kring arbetad tid etc jag vill bara veta hur mycket jag kan har möjlighet att få? Stort tack på förhand!
Emma

Kommentarer

  • Hej Emma och tack för din fråga!

    Din ersättning kommer att baseras på din faktiska bruttolön samt utbetald sjukpenning under de sista tolv månaderna innan du söker ersättning.

    Givet att du har varit medlem mer än ett år kommer du att kunna få 80 procent av din genomsnittliga lön+sjukpennning de första hundra dagarna med a-kassa.

    Vänlig hälsning
    Petter
    Petter B

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.