Till senaste kommentaren

Följer arbetsgivarintyget med när man byter a-kassa?

Jag har bytt från en annan a-kassa till Akademikernas och är precis i skarven av bytet (Akademikernas har begärt utträde ur den gamla a-kassan åt mig, men jag är ännu inte medlem i Akademikernas). Samtidigt har jag fått ett arbetsgivarintyg från min förra arbetsgivare. Jag kan se det när jag loggar in hos min gamla a-kassa, men eftersom jag ännu inte är medlem hos Akademikernas kan jag inte logga in och se om intyget även finns där.

Min fråga är: kommer arbetsgivarintyget att vara tillgängligt även hos Akademikernas? Eller behöver jag göra något för att det ska bli det? Jag har inte godkänt intyget ännu.
Matilda

Kommentarer

  • Hej Matilda och tack för din fråga!

    Nej, arbetsgivarintyget kommer inte att följa med automatiskt när du byter a-kassa. Systemet är konstruerat på så sätt att intyget skickas vidare till den a-kassa du för tillfället är medlem i. För att vi ska kunna ta del av intyget får du lov att be din arbetsgivare utfärda ett nytt intyg när bytet till medlemskap hos oss är registrerat.

    Om du i samband med att anställningen avslutades också har gått in i arbetslöshet så brukar vi rekommendera att man väntar med att byta a-kassa tills dess att man har hittat ett nytt arbete. Detta då det finns risk för försenade utbetalningar i samband med byte av a-kassa.

    Vänlig hälsning

    Petter
    Petter B

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg


Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.