A-kassa och utträde ur fackförbund
Jag är medlem i Akavia sedan många år. Därigenom är jag också medlem i er a-kassa. Funderar nu på att begära utträde ur Akavia och bara vara med i a-kassan. Hur går detta till?
Följ inlägget
1
följare
Vad bra att du hör av dig!
- Det går självklart att bara vara med i a-kassan, men då förlorar du den extra inkomstförsäkringen du har via Akavia.
- När du vill avsluta medlemskapet hos Akavia meddelar du dem att du vill fortsätta vara medlem i Akademikernas a-kassa.
- Om du i dag betalar a-kasseavgiften tillsammans med avgiften till Akavia kommer du at göra det direkt till oss. Enklast skaffar du autogiro direkt på vår hemsida akademikernasakassa.se/autogiro
Ring oss gärna om du har fler funderingar. Du når oss alla vardagar på 08-412 33 00 klockan 8.30-16.30.Ha en fin dag!
Vänliga hälsningar, Anna